Uudised

Soome-ugri kirjanikud teevad hõimupäevadel kummarduse väikestele põliskeeltele

laine uudised-laine
29. oktoober 2019

Sellel nädalal toimub hõimupäevade raames rida kirjandussündmusi, mis on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale! Sündmuste eesmärk on juhtida tähelepanu sellele, et soome-ugri keeled on elujõulised, kui neis mitte ainult ei räägita, vaid ilmub ka kirjandusteoseid. 

Fenno-Ugria Asutuse kauaaegne töötaja ning kirjanik Kauksi Ülle sõnas, et väikeste keelte austamine on sama, mis looduse poolt seismine. „Väikese ja erilise säilitamine on maakera ja inimkonna säilimise võtmeküsimus. Inimesed, kes oskavad väikest keelt ja kelle indentiteet on seotud hõimu, küla ning suguvõsaga, mõtlevad iseseisvalt ja on tugevad ülemaailmsete mõjutuste vastu seismisel.“

Hõimupäevade kirjanduslikul kolmapäeval, 30. oktoobril kell 18 tulevad kokku eesti, mari, komi, udmurdi ja soome poeedid Nina Obrezkova, Raisja Sungurova, Muš Nadi, Esa Hirvonen, Ville Hytönen, Jürgen Rooste ja Aapo Ilves. Samuti lööb kaasa inglise kirjanik Andy Willoughby, kes on oktoobri algusest Tartu resident-kirjanik Karl Ristikivi majas. Willoughby ja tema kolleegi Bob Beagrie kahasse kirjutatud raamat “Sampo: Teel kaugemale põhja“ on ammutanud inspiratsiooni “Kalevalast” ning soome-ugri mütoloogiast. Kohtumisel „Smugriluuleralli. Luule ja muusika“ esitatakse (ka murdekeeltes)  linnaluulet,  loitse, laule ja pillilugusid. Sündmus toimub Eesti Kirjanike Liidu majas (Harju 1) ning sissepääs on 1€/2€.

Kolmapäeva, 30, oktoobri õhtul kell 21 jätkub kirjanike luule- ja lauluõhtu Kalamaja klubis Heldeke. Sündmusel „Hõimukabaree: karupulmad ja ilvesevarrud“ astuvad üles Aapo Ilves, Mari Prekup, Artur Rinne (Esivanemate Kaja), Madis Ristmägi, Nina Obrezkova, Raisja Sungurova, Muš Nadi, Esa Hirvonen, Ville Hytönen, Andy Willoughby, Erik Juhandi, Jürgen Rooste jpt.

Neljapäeval, 31. oktoobril kell 16 toimub Eesti Rahvusraamatukogu humanitaarsaalis (7- korrusel) sündmus „KultuuRRikas. Soome-ugri kirjanike vestlusring hõimupäevade raames“.

Juttu tuleb väikeste keelte ja kultuuride kestmise kunstist, saab kuulda luulet ning kohtuda kirjanikega. Esinevad: Raisja Sungurova, Esa Hirvonen, Ville Hytönen, Andy Willoughby ja Jürgen Rooste. Vestlusring toimub rahvusraamatukogu humanitaarsaalis (7. korrusel). Üritus on tasuta!

Sündmuste korraldaja, eesti kirjanik Jürgen Rooste sõnas, et soome-ugri keeled on Põhjala (Põhja-Euraasia) alus. Seetõttu on väga oluline, et säiliks hariduse saamise võimalus nendes keeltes. „Soome-ugri keelte hävimine oleks nagu väikeste liikide hävimine ökosüsteemis. Domineerivad taimed või loomad kaovad siis ka peagi, nende eluruum sõltub väikeste toest,“ ütles Rooste.

Sündmused on osa 2019. aasta hõimupäevade programmist.
Selle aasta hõimupäevad on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.

Täpsema hõimupäevade programmiga saab tutvuda siin.

Sündmuste pildimaterjali leiab siit.

Lähemalt saab kirjanikest lugeda siin.

Lisainfo:

Jaak Prozes
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Nõunik, konverentsi peakorraldaja
501 2319
jaak.prozes@fennougria.ee

Jürgen Rooste
Hõimupäevade kirjandussündmuste korraldaja
5599 0675
armastatudpoeet@hotmail.com