Uudised

„Taevast sajab kõikseaeg kive” esietendub VAT Teatris

laine uudised-laine
30. märts 2016

31. märtsil esietendub VAT Teatris Paul-Eerik Rummo kirjutatud ajalooväline lustmäng „Taevast sajab kõikseaeg kive”, mis on inspireeritud ajaloost ning Jaan Krossi teosest „Taevakivi”.

Nagu teame, oli Kristjan Jaak Peterson nii tähenduslik kirjamees, et tema sündi tähistatakse iga-aastaselt emakeelepäevaga. Keelemees Otto Wilhelm Masing ei jää Petersonist tähtsuse poolest maha – lõi ju just Masing eesti keele õ-tähe, muist tegudest rääkimata.

Neid kahte aga ei tasu kohe kindlasti segamini ajada Jaagu ja Ottoga, kes seiklevad selles lavastuses. Need Otto ja Jaak ajavad küll samamoodi suuri asju, kuid neil tuleb lisaks rinda pista hoopis põletavama küsimusega: mis aega ja kohta nad on küll sattunud?

Näidendi autor Paul-Eerik Rummo on oma viimase näidendi nimetanud anakronistlikuks capriccioks ehk ajalooväliseks lustmänguks kahes vaatuses.

Tõukudes päris-ajaloost ja Jaan Krossi romaanist “Taevakivi”, on autor loonud kireva, piirideta ja aastanumbriteta maailma, kus inimesed võivad elada igavesti – hoopis olulisemaks saab, kas täituvad nende eesmärgid ja unistused.

Kas taevast alla sadanud kivi osutub märgiks kõrgemate jõudude soosingust? Kas imagoloogidel õnnestub muuta üks lahe noormees Jaak suurte rahvuslike püüdluste ikooniks? Kas Otto kaitseingellik abikaasa Cara jääb oma mehe kõrvale või leiab hoopis uue missiooni, mis seondub Jaaguga?

“Taevast sajab kõikseaeg kive” on tihedalt läbi põimitud tsitaatide ja mütoloogiatega ning viib vaatajad nii Tartusse kui Itaaliasse, Tuule kõrtsust Neverlandini välja. Seda vaatama tulles unustage kõik, mida päris-ajaloost teate.

Loo lavastaja on Raivo Trass, osades Maarja Mitt, Kristiina-Hortensia Port, Lauli Otsar, Laura Kalle, Raivo E. Tamm, Ago Soots, Lauri Saatpalu, Tanel Saar ja Meelis Põdersoo.

Esietendus 31. märtsil kell 18 Rahvusraamatukogu Suures saalis.

Täpsem info ja fotod lavastuse kohta: www.vatteater.ee

Lisainfo:
Tiiu Talvist
VAT Teater
Korraldus- ja kommunikatsioonijuht
5349 2856
www.vatteater.ee