Uudised

Tallinna tänavatele jõuavad Ukraina illustraatorite tööd

laine uudised-laine
27. juuni 2022

Mondo ja Clear Channeli koostöös jõuavad täna, 27. juunil Tallinna tänavatele Ukraina illustraatorite tööd sõjast ja põgenemisest. Sügavalt puudutav ja isiklik näitus „Põgeneda?” peegeldab üheteistkümne Ukraina kunstniku kogemusi ja tundeid alates sissetungi eelõhtust kuni tänaseni. Töid näeb ka sotsiaalmeedias ja veebilehel mondo.org.ee/ukraina.

Näitusel osaleva auhinnatud illustraatori Tanya Yakunova sõnul on tal tänaseni raske oma töödes kujutada midagi peale sõja: „Ma ei suuda peaaegu mitte midagi muud joonistada, kuna mu pea on sõjalugusid täis – õõvastavaid või kangelaslikke. Ukraina jaoks on see sõda olemuslik, nii et kogu mu tähelepanu on sellele suunatud. Tunnen, et see on minu kohus kunstnikuna, minu meetod Ukraina riigi ja ukraina kultuuri eest võitlemiseks. Teine põhjus on teraapia. See valu ja viha, mida tunnen, on vaja kuskile panna ning illustreerimine on minu viis meie uue tegelikkusega toime tulla.“

Kõik näitusel osalevad kunstnikud – Anna Sarvira, Julia Vus, Daria Filippova, Mari Kinovych, Maria Foya, Oksana Drachkovska, Olga Shtonda, Jenya Polosina, Julia Tveritina, Nataliia Shulga ja Tanya Yakunova – on Ukraina illustraatorite klubi Pictoric liikmed. Pictoric klubi loodi 2014. aastal eesmärgiga Ukraina illustraatoreid, graafilisi disainerid ja kunstnike rahvusvaheliselt tutvustada. 

Näituse koostaja Aliine Lotmani sõnul kujutavad tööd Ukraina uut valusat reaalsust ning annavad vaatajale aimu, mida tegelikult tähendab vajadus põgeneda: “Neid töid vaadates ei ole võimalik ükskõikseks jääda. Kunst aitab mõista isiklikke ja perekondlikke tragöödiaid – et uudistes kajastatavate numbrite taga on päris inimesed ja rindelõikudeks muutunud kohanimed olid varem kellegi kodutänavad. Sõda kestab ja ukrainlased vajavad jätkuvalt meie vankumatust toetust.”

Mondo toetab Ukraina sõjapõgenikke nii Eestis kui Ukrainas olles üks suuremaid humanitaarabi lähetajaid. Peamised saadetised on olnud generaatorid, toit, hügieenitarbed, madratsid, tekid-padjad, päikesepaneelid, akupangad, mähkmed, meditsiinilised abivahendid, veepuhastamise tabletid jne. Kõik saadetised on jõudnud Mondo Ukraina partnerorganisatsiooni Vostok SOS ladudesse, kust need on edasi toimetatud Ukraina kõige kriitilisematesse oblastitesse. Mondo toetab ka Vostok SOSi kõnekeskuse tööd, mis jagab infot evakueerimiste ja turvaliste põgenemismarsruutide kohta, võtab vastu abipalveid ja vahendab majutusinfot koostöös kohalike omavalitsustega. Ukraina haridustöötajatele on toimunud mitmeid psühholoogilise toe veebiseminare. Mondo toetab Ukraina kooliõpilasi ka Eestis kunstiterapeutiliste töötubadega. 

Mondo Ukraina tegevuste heaks saab annetada siin www.mondo.org.ee/ukraina.

Alates 24. veebruarist on Ukrainast põgenenud 8 miljonit inimest (UNHCR). 

Fotod näitusest “Põgeneda?” on leitavad siit

Fotod humanitaarabist Ukrainale on leitavad siit. 

Mondo on globaalset ebavõrdsust leevendav Eesti organisatsioon. Ukrainas on Mondo töötanud alates 2014. aastast pakkudes sisepõgenikele ning kriisipiirkonna elanikele toidu- ja meditsiiniabi, toetades psühholoogide tööd ning algatades kriisipiirkonna koolidele inimõiguste hariduse programmi. 

Rändeteemaline näitus on välja töötatud projekti „Jagatud teekonnad“ raames, mida kaasrahastavad Euroopa Komisjon ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV). Selle sisu eest vastutab MTÜ Mondo ja see ei kajasta tingimata rahastajate seisukohti.