artikkel

Teele Pehk: minu valikud mõjutavad mu heaolu

laine
Teele Pehk 8. veebruar 2016
Foto: Karl-Kristjan Nigesen
Küsisime kodanikuühiskonna 2015. aasta missiooniinimeseks tituleeritud Teele Pehkilt, kuidas temast hea kodanik kasvas. Tuleb välja, et puhtalt tänu omakasule:

Hakkasin oma tegude ja käitumise eest rohkem vastutama, kui taipasin, et minu valikud mõjutavad mu heaolu ja ümbritsevat (elu)keskkonda. See, kuidas igapäevaselt vajalikesse kohtadesse ja koju tagasi liigun, see, millist kaupa poest ostan, see, kuidas naabritega läbi saan – need valikud on mul teadlikult kujundatud. Edendan koos oma perega kohalikult elamist.

Teadlike valikute tegemine kujunes loomulikuks, see oli väga hästi kooskõlas minu tegevusega, süvendas mu väärtusi. Ühtlasi sain oma valikute ehk igapäevase eluga kinnistada seda, mida oma professionaalses töös oluliseks pidasin ja esile tõstsin. Niimoodi loodan teisigi mõjutada, eeskujuks olla. Aga eeskujuks olemisest tähtsamgi veel on enda kasutuskogemus: näiteks kui räägin linnaliikuvuse tervikliku arendamise vajadusest, siis annab see, et tean, mis seisus on Tallinna trammid või kui ebamugav on pealinna kesklinnas jalgsi liikuda, väga palju juurde.

Alguse sai vist kõik Linnalabori inimestest, kellega koos seda väärtusmaailma kokku panime. Kõik justkui juhtus muude tegevuste kõrvalt, pikki arutelusid ja vaidlusi maha pidades, erialakirjandusse ja töötavatesse lahendustesse süübides, hiljem juba ettekandeid pidades ja konsultatsioone pakkudes nende väärtuste levitamiseks.

Ja kui mind vahel kutsutaksegi ökoinimeseks, meeldib mulle endast mõelda kui teadlike valikutega kodanikust, kes võtab vastutuse oma sõnade ja sõnumite eest ning keskkonna eest, kus elan.

Loe ka teiste lugusid ja saada enda oma: heakodanik.ee/minulugu