Uudised

Teeme Ära talgupäev läks vaatamata heitlikule ilmale igati korda, osales vähemalt 44 046 inimest

laine uudised-laine
5. mai 2019

Nädalavahetusel peeti üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mis vaatamata ebatavaliselt külmale ja heitlikule kevadilmale läks igati korda. Talgupäeva raames korraldati kokku 2051 talgut, millest võttis osa vähemalt 44 046 inimest ehk 3,3% eestimaalastest. Teeme Ära talgupäeva meeskond tänab ja tunnustab kõiki talgujuhte ja talgulisi! Talgupäeva staapi laekunud info kohaselt lükati halva ilma tõttu täna tööd edasi 82 talgupaigas. Päeva jooksul staapi kogunenud muljeid ja põnevamaid talguleide saab lugeda aadressilt www.teemeara.ee/otse.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür ütles, et seekordse talgupäeva suurim väljakutse oli ebatavaliselt külm ja heitlik kevadilm. „Tänane päev kinnitas taas eestimaalaste head tahet ja meie kodanikuühiskonna tugevat tervist. Talgupäeval on mingi eriline vägi, mis ilmutab end korra aastas kümnete tuhandete inimeste aktiivse panustamise kaudu. Õlg-õla kõrval tehtud talgutööd ja rõõm ühiselt veedetud päevast muutsid tänasegi kevadilma soojaks ja meeldejäävaks talgukogemuseks,“ rääkis Tüür. „Talgupäev ühendab lauljaid ja tantsijaid, õpetajaid ja õpilasi, raamatukoguhoidjaid ja bussijuhte, pankureid ja punkareid, noori ja vanemaid. Ühise eesmärgi nimel tegutsemine liidab. Talgupäeval on ühendav jõud!“

Talgupäeva raames korraldati kokku 2051 talgut, millest tänastel andmetel võttis osa 44 046 talgulist. Enim talguid toimus Harjumaal ja Tallinnas, kus 465 talgul osales kokku 14 413 inimest. Elanike arvu järgi oli kõige rohkem talgulisi Saaremaal, kus osales 210 talgul 3301 inimest ehk 9,9% maakonna elanikest. Pärnumaal osales 173 talgul 2987 talgulist, Tartumaal 167 talgul 3420 talgulist, Lääne-Virumaal 148 talgul 2804 talgulist, Ida-Virumaal 131 talgul 3611 talgulist, Raplamaal 125 talgul 1939 talgulist, Läänemaal 107 talgul 1592 talgulist, Järvamaal 100 talgul 2189 talgulist, Võrumaal 98 talgul 1752 talgulist, Jõgevamaal 94 talgul 1513 talgulist, Viljandimaal 77 talgul 1053 talgulist, Valgamaal 64 talgul 1501 talgulist, Põlvamaal 50 talgul 839 talgulist, Hiiumaal 39 talgul 855 talgulist. Väljaspool Eestit korraldati kolm talgut: Kanadas, Prantsusmaal ja Ühendkuningriigis.

Talgupäev kulges hea hooga ja ilma eriliste äpardusteta. Tänaseks plaanitud talgutest 82 paigas lükati tööd halva ilma tõttu mõne päeva võrra edasi.

Vaata talgustatistikat veebist http://www.teemeara.ee/files/Talgupaev_4.05.19.xlsx

Maakondade talgukaardi leiab http://www.teemeara.ee/photos/talgukaart_4.05.19.jpg

Tänavusel talgupäeval korraldati enim heakorra- ja külatalguid, laulu ja tantsu juubeliaastaga seotud talguid, meisterdati õueraamatukogusid, osaleti nurmenukutalgutel, lisaks toimus looduskaitse talguid, korteriühistute talguid, prügikoristustalguid, noortega seotud talguid jm. Maikuu jooksul jätkub mahukas kodanikuteaduse projekt ehk nurmenukutalgud, mille eesmärk on aidata teadlastel hinnata meie looduse liigirikkust ja seisukorda. Nurmenukutalgute vaatluse tulemused saab sisestada nurmenuku nutiveebi www.nurmenukk.ee.

Talgulised on oodatud jagama oma muljeid ja talguleide aadressil www.teemeara.ee/talgulood. Pilte saab jagada talgupäeva ja nurmenuku FB lehel (#teemeära2019; #nurmenukk), nurmenuku nutiveebis või saata oma piltide lingi e-postiga aadressile info@teemeara.ee (juurde märkida talgute nimi ja koht). Talgupäeva videod võib üles laadida Youtube’i (www.youtube.com/), märksõna ”Teeme Ära 2019”. Talgujuhtide tagasiside on oodatud aadressil www.teemeara.ee/talgujuhile/tagasiside. Talgulised saavad kasutada talguhundi passi pakkumisi ka pärast talgupäeva, pakkumised leiab aadressilt teemeara.ee/talgulisele/pass.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Tamrex, H&M, Vizeum, Omniva, Tele2, Nordic Hotel Forum, Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA jt. Talgute stardipakette aitasid kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Terviseamet, Corny, Vilma, Bauhof, Salvest, Tallink, MTÜ Lilleoru, National Geographic Eesti, Balti Logistika ja Ecoprint. Paketid toimetab talgujuhtidele kätte Omniva.

2018. aastal korraldati üle Eesti kokku 2177 talgut, millest võttis osa 53 128 inimest ehk 4% eestimaalastest.

Täpsem info: www.teemeara.ee

Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee