artikkel

Tiina Kilkson: Kultuur teeb mind heaks kodanikuks

laine
Tiina Kilkson 11. september 2017
Foto:
Ma olen üks nendest inimestest, kes tahab olla hea inimene ja hea kodanik ning soovin olla teistele kasulik ning lastele eeskujuks. Mul on huvitav anne ja selleks on lastele raamatute kirjutamine ja ma teen seda väga omapärasel moel.

Nimelt algavad kõik minu raamatutud ühe kindla tähega. Nendeks on K, P, T, R, S ning praegu teen L tähega algavatest sõnadest raamatut. Sellist raamatustiili tutvustas mulle 5. klassis minu eesti keele ja kirjanduse õpetaja Ülle Salumäe ja ma olen talle selle eest väga tänulik.

Eesti keel on väga rikas keel ja ma ei tea ühtegi teist keelt maailmas, mis võimaldaks kirjutada 24 lehekülge sedasi, et kõik sõnad alagaksid ühe kindla algustähega ja et jutul oleks veel põnev tegevus, loogiline ülesehitus ning õpetlik ja arendav sisu, sõbralik ning kaasakiskuv teemaarendus. Praeguseks olen ma teinud selles stiilis 7 raamatut ja see on minu panus Eesti kultuuri. Läbi oma raamatute toon esile eesti keele võlusid ning mitmekülgsust ja ma väga loodan, et pisikesed lugejad naudivad  minu raamatute seltsis veedetud minuteid sama palju kui mina nende raamatute tegemist.

Esimese raamatu ilmumisest on mul juba 11 aastat täis saanud, kuid minu ind ei ole kaugeltki mitte raugenud, et Eesti kultuuri arendada. 2013. aastal korraldasin ka “Sõnavigurite” võistluse, mis oli üle Eesti toimuv lastele mõeldut võistlus, kus ma palusin lastel kirjutada samuti, nagu ma isegi teen, ühe kindla algustähega jutte. Korraldasin seda koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga ning sain haruldase kogemuse ja kustumatud mälestused eesti keele ja kultuuri valdkonna arendamisel.

Käisin ka lasteaedades, koolides ning raamatukogudes oma raamatuid presenteerimas ja lastele ette lugemas. Kui karupojad  teevad raamatus kümme kükki, siis teeme meie lastega samuti kümme kükki ja kaks kätekõverdust nagu karupojad kevadisel karjamaal ja kukume käolikult 20 korda.

Ma naudin lastega koos oldud aega, see on minu panus Eesti laste arengusse ja ma loodan, et kasvatan koos oma raamatutegelastega paremaid, sallivamaid, sõbralikumaid ja ühiskonnakuulelikumaid kodanikke. Just nagu ma oma raamatu tegelaste puhul jälgin, et tegelased oleksid laste jaoks huvitavad, põnevad, arendavad, sõbralikud, lahked ja head.

Loe ka teiste lugusid heaks kodanikuks olemisest ja saada enda oma: heakodanik.ee/minulugu