artikkel

Tulevikujuhid: Nele

laine
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

2020. aasta suvehakul alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi esimene lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Nele Laos.

Kes sa oled ja millega tegeled? 

Olen Nele, pärit Rapla rabade vahelt, aga mind on tugevalt kujundanud ka mõned aastad elu Hollandis, Hispaanias ja Tšehhis. Erialalt olen korraldaja, tegutsenud erinevate muusika- ja kultuurifestivalide korraldustiimides. 2015. aastal lükkasin koos kolme kolleegiga käima Feministeeriumi veebiväljaande, mis tähistas tänavu viiendat tegutsemisaastat. Igapäevaselt tegelen Feministeeriumi toimetuse töö planeerimise, projektide juhtimise, uudiskirja koostamise ja feministlike kogukonnaürituste korraldamisega. Tööd jagub nii veebis kui ka veebist väljas. Päeva lõpuks väntan rattaga koju, poen oma elukaaslase ja koer Rosa kõrvale pikutama. Viimasel ajal arutame Cixin Liu hard sci-fi “Kolme keha probleemi” triloogia sarnasusi James S. A. Corey hard sci-fi raamatute põhjal tehtud ulmesarja “The Expanse” osadega.

Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida? 

Olen ennast töö kõrvalt jooksvalt arendanud, kuid mul on täiendamist vajavaid lünki. Arenguprogramm võimaldab võtta just selleks eraldi aja ja koha. Tunnen, et esimesed kohtumised on juba mõjunud arengukiirendina, sest mu mõte töötab hästi teiste inimestega koos õppides. Loodan selle aja jooksul õppida enda oskusi paremini tundma ja väärtustama ning vähendada vastutuse, juhtimise ja delegeerimisega seotud kahtlusi.

Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha? 

Tahaksin näha rohkem julgust! Julgust enda arvamust ja vajadusi välja öelda, soovi korral teisiti käituda ja otsustada. Lõpuks tahaksin näha rohkem julgust “ei” öelda ja aega maha võtta.

Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?

Proovin igapäevaselt tegutseda, luua ja korraldada viisil nagu tahaksin tulevikus tegutsemist, loomist ja korraldamist näha.

Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?

Soovitan soojalt suhteterapeut Esther Pereli taskuhäälinguid “How’s Work?” ja “Where Should We Begin?”. Tegemist on salvestusega Pereli juhitud paariteraapiaseanssidest ja iga osa tegeleb erineva töö- või lähisuhtedünaamikat puudutava teemaga. Perel on tark, vaimukas, sõnaosav, julge ja julgustav. Teist nii vabalt kättesaadavat emotsionaalset intelligentsust kasvatavat resurssi on raske leida. Tema kuulamine on aidanud mul läbi mõtestada vanu probleeme ja ennetada uusi, mis on tõstnud tuntavalt minu töö- ja lähisuhete kvaliteeti. Saadete kuulamiseks tasub leida aega ja mugava koha – see võib olla ootamatult emotsionaalne kogemus, kuna miski pole lavastatud.

Vaata lisa tulevikujuhtide arenguprogrammi kohta.