artikkel

Tulevikujuhid: Silver

laine
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

2020. aasta suvehakul alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi esimene lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Silver Sillak.

Kes sa oled ja millega tegeled?

Mind huvitab ühiskondlike muutuste algatamine hariduse ja keskkonnahoiu vallas. Töötan Tartu Ülikooli haridusuuenduskeskuses spetsialistina ja Eesti Rohelises Liikumises taastuvenergia eksperdina. Samal ajal õpin doktorantuuris keskkonnaplaneerimist. Talviti olen tegutsenud mäesuusa- ja lumelauaõpetajana.

Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida?

Liitusin hiljuti Eesti Rohelise Liikumise kollektiiviga ja kuna kolmas sektor on minu jaoks võrdlemisi uus, siis otsisin võimalust enesetäiendamiseks. Ma pole küll ühegi organisatsiooni juht, aga tänapäeval pole ju ainult formaalne juht see, kes juhirolli täidab, vaid see vastutus on tihti üsna laialt jagatud. Nagu paljudel, on ka minul sageli mõni projekt vedada ja sellest arenguprogrammist omandatavad juhtimiskompetentsid tulevad seega väga kasuks. Seni pole ma pidanud igatahes pettuma.

Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha?

Võiksime elada rohkem kooskõlas üksteise ja looduskeskkonnaga. Mulle tundub, et ainult nii saame vältida inimliigi ja teiste loomaliikide väljasuremist sel planeedil.

Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?

Püüan harida ennast ja teisi ning leida viise, et ümber kujundada ühiskonnas juurdunud ebaterveid ja mittejätkusuutlikke praktikaid. Proovin teha järjepidevalt väikseid muudatusi ka iseenda käitumises, et vähendada oma ökoloogilist jalajälge ja olla lähemal loodusele.

Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?

Looduskeskkonnast ja inimkonna tulevikust hoolijatele soovitaksin selliseid raamatuid nagu Joyce ja Michael Huesemanni “Techno-Fix: Why Technology Won’t Save Us Or the Environment”, Ted Traineri “Simpler Way: Collected Writings of Ted Trainer”, Robin Wall Kimmereri “Braiding Sweetgrass: Indigenous Wisdom, Scientific Knowledge, and the Teachings of Plants” ja Jared Diamondi “Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed”.

Vaata lisa tulevikujuhtide arenguprogrammi kohta.