artikkel

Vabaühenduste liidu EMSL plaanid 2017. aastaks

laine
EMSL 16. jaanuar 2017
Foto:
Vabaühenduste liidu EMSL juhataja Maris Jõgeva kirjutab, kuidas EMSL neid plaanib kasutada kõiki neid võimalusi, mis 2017. aasta meile pakub. 

Eelmise aasta lõpus toimunud valitsuse vahetumise tõttu lükkus arutelu kodanikuühiskonnast riikliku tähtsusega küsimusena selle aasta veebruari teise poolde. Enne seda loodame parlamendiliikmetele veidi enam selgitada, millised on trendid ja muutused me töös, et arutelust oleks kasu ja me üksteisest mööda ei räägiks. Loodame tänavu rohkem ära teha ka avaliku võimu ja vabaühenduste koostööpõhimõtete järgimiseks ning harutada lahti neid osalemis- ja kaasamiskogemusi, mis päris hästi pole õnnestunud. Ikka selleks, et õppida ise ja selgitada, millised kohad koostööpraktikates parandamist vajavad. EMSL on osaline paljudes valitsuskomisjonides ja töörühmades – võtke julgelt ühendust kui tundub, et mõni te jaoks oluline teema võiks nende päevakorda jõuda. 

Me meeskonnas on tagasi Alari, küll väikese koormusega (0,25), kuid täpselt nüüd, mil vajame ta abi ühingu- ning maksuõiguse teemades: uue valitsuskoalitsiooni lepe näeb ette vabaühenduste riigieelarvest rahastamise korrastamist ning vastne siseminister on sõnastamas ettepanekuid vabakonna rahastamise mitmekesistamiseks. Strateegilise partnerina saame panna õla alla valitsuse valmisolekule soodustada eraraha kaasamist vabakonda ning arendada edasi oma ettepanekuid tulumksuseaduse muutmiseks ja selle kaudu annetamise ning filantroopia edendamiseks. Teiseks saab sellel aastal hoo sisse ühinguõiguse revisjon, mille käigus ühes teiste seadustega ka mittetulundusühinguid ning sihtasutusi puudutav regulatsioon tükkideks lahti võetakse, et need tänapäevasemalt tagasi kokku panna. Alari poole võib otse pöörduda ka igapäevastes ühinguõigust puudutavates küsimustes (alari ät heakodanik.ee).

Siim keskendub talvekuudel hasartmängumaksule. Kuna ka sel teemal plaanib uus valitsus jõuda kokkulepeteni kiiresti, juba aprillis, on EMSLi huvi kindlustada, et ümberkujundatud rahastusmudelid tooksid vabakonda enam ressurssi, rohkem katet tegevuskuludele ning toetusskeemid saaksid läbipaistvamaks ja mõjusamaks. Hoiame silma peal ministeeriumites plaanitaval ning räägime nii paljude vabaühendustega kui võimalik, et oskaksime valdkondlike ühingute huvide eest seista. Kel sel teemal kaasa rääkida, ärge peljake siim ät heakodanik.ee ühendust võtta, kui ta ei peaks ise ette jõudma. Rahastamise teemadest ei jäta me ka katuseraha ega rahastamise andmeid. 

EMSLi tegevust mõjutavad 2017. aastal veel kohalike omavalitsuste valimised ning Eesti EL Nõukogu eesistumine. See tähendab suuremat tähelepanu kohalikele osalusvormidele, manifesti koostamist, valimiste valvamist. Viimast seekord koostöös noorteühingutega, sest 16-aastastele valimisõiguse andmine nõuab ka valimistarkuse viimist nendeni. Eesistumisest soovime, et võimalikult paljud vabaühendused kasutaksid seda oma koostöösuhete tugevdamiseks Euroopa partneritega ning ka oma teemade tõstatamiseks poliitikavalikute aruteludes. Me ise esitasime taotluse KÜSKi suurürituste konkursile, et aasta teises pooles korraldada suurem arutelu kodanikuruumi hoidmise teemadel. Seni jätkame koostööd oma Euroopa partneritega ning aitame Ukraina vabaühendustel tugevamat omavahelist võrgustikku luua.

Kogukonnapraktikal on oluline kasvamise aasta – plaan on jõuda kokku 40 kooli, see omakorda tähendab, et ka praktikakohti läheb vaja enam. Kogukonnapraktikat veavad edasi Aljona (aljona ät heakodanik.ee) ja Helen (helen ät heakodanik.ee). 

Eelmisel aastal alustatud Huvikaitselabor jätkab samuti – 26 organisatsiooni saavad aasta alguses valmis oma huvikaitseplaanid, mis peaks aasta kestel rohkem vabakonna eestkostetööd nähtavale tooma.  Marleeni (marleen ät heakodanik.ee) hooleks on lisaks EMSLi tellimuskoolituste korrastamine: aastatega on meil kogunenud üksjagu kogemust, mida koolitustena heal meelel ka laiemalt jagame. Kel huvi, küsige!

EMSLi uue strateegiaga on me sooviks tugevdada võrgustikke ja koostööd vabakonnas, plaanime töötube annetuste ja filantroopia teemal, lisaks võtame ette digi- ning juhtimisoskused vabaühendustes. 

Mari Öö (mari ät heakodanik.ee) on väga huvitatud tagasisidest, etEMSLi uuel veebilehel tehtu veelgi paremaks saada. Jätkame esmaspäevaste uudiskirjade väljaandmist (kellel aadress mingil põhjusel saajate listist välja jäänud, registreerige see uuesti siin) ning korra kvartalis teeme kokkuvõtte huvikaitsetegevuste käigust ning tulemustest. Venekeelse uudiskirja väljaandmist jätkame samamoodi, saadame selle postkastidesse üle nädala. Seda teeb jätkuvalt Ivan (ivan ät heakodanik.ee), kelle poole pöörduge julgelt, kui soovite oma uudistega jõuda venekeelsete elanikeni üle Eesti. Uuest strateegiast tulenevalt proovime töösse saada ka ingliskeelse infojoa.

Midagi kindlasti ununes, midagi uut ja põnevat kasvab plaanitust kindlasti juurde.  

Maris Jõgeva
EMSLi juhataja
534 2172
maris@heakodanik.ee