artikkel

Vahetusõpilased leiavad tee Laulu- ja Tantsupeole

laine
Foto:

Laulupidu ei ole enam lihtsalt vaid koorilauljate tubli töö vili ja võimalus enda oskusi näidata, vaid midagi palju enamat. See on omamoodi Eesti visiitkaart, meelitades iga kord üha enam välismaalasi kogema seda ainulaadset ühes hingamist. Laulmine on ühendanud eestlasi juba aastasadu ja just seetõttu on Laulupeol osalemine Eestis viibivate vahetusõpilaste jaoks äärmiselt oluline sündmus, mille tõttu on isegi kojusõitu edasi lükatud!

Vaatamata keerulistele aegadele maailmas, on rahvusvahelise õpilasvahetusega tegeleval organisatsioonil YFU Eesti MTÜ hea meel tõdeda, et vahetusõpilaste huvi Eesti vastu kasvab iga aastaga. Nii on ka sel aastal, mil Eestisse saabuvad 38 vahetusõpilast, kel kõigil on soov õppida tundma uut kultuuri, keelt ja saada osa ühe pere elust terve kooliaasta vältel. Kuigi YFU pakub õpilastele ligi 60 erinevat sihtkohta, jäi nende silm pidama Eestile.

Vahetusõpilased kirjeldavad enda aastat Eestis, kui elumuutvat kogemust, mis õpetas neid olema loovam ja improviseerivam. Üks osa on sellel ka juuli alguses toimuval noorte laulu- ja tantsupeol. Veidi vähem kui aasta tagasi Eestisse saabunud noorte emotsioonid sellise sündmuse eel on mõistetavalt ülevad – on nende jaoks ühtlasi ka hüvastijätt Eestiga, enne kodumaale tagasi lendamist. Päris täpset tunnet, mis laulukaare all tekib, ei oska nad keegi veel ette kujutada, aga ootusärevus on suur. On ju usinasti harjutatud ja laulud-tantsud selgeks saadud. Enamike vahetusõpilaste jaoks on see ka esimene kord kooris laulda või rahvatantsu trupis tantsida.

Lucia, kes on pärit Hispaaniast ja viibib vahetusaastal Eestis, huvitub samuti Eesti kultuurist. Tema mõte tulla Eestisse sai alguse sellest, kui tema peres elas Eestist pärit vahetusõpilane, kes rääkis meie väikse riigi kohta nii palju huvitavat, et Lucia otsustas ka ise oma vahetusaasta sihtriigiks just Eesti valida.
Soovist kogeda Laulu- ja Tantsupidu osalejana, tantsib Lucia rahvatantsu rühmas Leigarid ning nende grupp on sel aastal ka tantsupeole minemas.

Lisaks sellele käib Lucia veel robootika- ja programmeerimisringis ning vahel ka jõusaalis. Eesti koolisüsteemi ta kiidab, tema arvates on Eesti koolid palju paremad kui Hispaanias. Samuti leiab Lucia, et siin on palju rohkem vabadust – turvaline, koguaeg on midagi teha ning puhas loodus on igal pool.
Lucia on vähem kui aastaga õppinud ära ka eesti keele. Ta võttis selle endale sihiks ning palus, et alates poolest vahetusaastat räägiks tema pere temaga ainult eesti keeles. Talle oli suureks abiks ka eesti keele töövihik, mida ta koolis õppimiseks kasutas. Lucia arvates on eesti keel küll veidi raske keel, kuid kui tahta, siis saab selle ilusti selgeks.

Lisaks vahetusõpilastele on olnud vahetusaasta ka kõigil nendel peredel, kes neid aastaks enda pereliikmeteks võtsid. Kõik YFU Eesti vahetuspered on vabatahtlikud ja nagu õpilastel on soov avastada uusi asju, on sama soov ka peredel. Välismaalt pärit pereliige paneb proovile (ammu) omandatud võõrkeele ja eestlaste pigem kinnise loomuse, testib meie toidukultuuri ja annab võimaluse õppida hindama kõike seda, mis meie ümber on. Ikka tahame näidata Eestimaa ilusaid kohti ja mõista sealjuures ka ise, et ilu pole tarvis kaugelt otsida, vaid aegajalt on seda tarvis lihtsalt meelde tuletada.

Kui ka sina tunned, et oled valmis oma eestluse proovile panema, õpetama teismelisele eesti keele grammatikat, seletama, miks ühel või teisel päeval lipud väljas on või võrdlema riigijuhtimist siin ja sealpool piire, siis meil on sulle võimalus. Hakka YFU vastuvõtvaks pereks ja veeda vahetusaasta enda kodus! Vahetusõpilased saabuvad Eestisse iga aasta 16. augustil ja liiguvad kodumaale tagasi juulikuu alguses. Enne vahetusaasta algust saavad kõik pered koolituse ning tagatud on ka aastaringne tugi ja loomulikult uued tutvused teiste perede näol.