Uudised

Valgevene ajakirjanikud õpivad Eestilt küberkaitset

laine uudised-laine
5. oktoober 2016

Nädala algusest on Eestis viibinud Valgevene loetuima sõltumatu infoportaali Charter97.org ajakirjanikud, eesmärgiga õppida kaitsma oma veebiväljaannet riiklikult toetatud küberrünnakute eest, annab teada Avatud Eesti Fond.

Tsensuurivaba veebimeedia toimimise ning portaali serverite küberturvalisuse arendamise kogemusi jagavad valgevenelastele Eesti eksperdid.

Valgevene, vene ja inglise keeles tegutseva portaali peatoimetaja Natallia Radzina ja ajakirjanik Dzmitry Bandarenka on Valgevene demokraatidele hästi tuntud nimed. Mõlemad neist on praegu Poolas resideeruvad endised poliitvangid, kes tänaseks on kodulehe haldamiseks ehitanud üles Valgevene emigrantidest koosneva toimetuse.  

Charter97.orgtaolistele sõltumatutele platvormidele on Valgevene riigiettevõtete ning õppeasutuste ligipääs keelatud, lisaks blokeerivad sarnaseid kodulehti ka netiühenduse pakkujad ja mobiilsideoperaatorid. Sellele vaatamata võib portaal ette näidata üle 2,5 miljoni unikaalse külastaja kuus ning sellest on kujunenud juhtiv poliitiliselt sõltumatu päevakajalisi uudiseid ja teemasid vahendav uudistekanal riigis ja väljaspool.

“Portaal on pidevalt rünnakute all ja õppereis on seega meile väga praktilise väljundiga. Näeme oma rolli tegelikult laiemalt kui ainult Valgevene-kesksena. Riigis näidatakse täna viit Vene televisiooni propagandakanalit, seega on meil koguni kaks diktaatorit – Lukašenka ja Putin –, kelle pidevale valeinformatsiooni rahele vastu seista,” märkis portaali peatoimetaja Natallia Radzina.

“Tänu Charter97.org portaalile on Valgevene kodanikel võimalik saada objektiivset infot riigis toimuva kohta, olgu teemaks inimõiguste rikkumised või sotsiaal-, majandusliku ja kultuurivaldkonna tegelik olukord. Meie saame jagada oma kogemusi ja kompetentsi kaasaegsete veebiväljaannete ülesehitamisel ja opereerimisel, samuti teabe turvalisuse tagamisel küberrünnakute tingimustes. Demokraatia elujõulisuse seisukohalt on ülioluline, et sõltumatu infovoog ei katkeks,” ütles projekti Eesti-poolse partneri Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam. Varasemalt on fond AEF Euroopa naabrite programmi raames aidanud kaasa teadlikkuse tõstmisele olukorrast Valgevenes, korraldanud koolitusi ja kohtumisi kodanikeühenduste esindajatele. AEF on ka toetanud poliitiliselt tagakiusatud Valgevene tudengite õpinguid Eestis.  

Charter97.org valgevene ajakirjanike visiiti toetab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest, projekti elluviijaks ja partneriks on Avatud Eesti Fond.

Lisainfo:
Mari Roonemaa, AEF meediajuht
5645 4598
mari@oef.org.ee