artikkel

Värske Hea Kodanik kõõlub sõnavabaduse ja vihakõne hapral piiril

laine
Foto:

Hea Kodaniku sügisnumber ilmub küll paar nädalat hiljem lubatust, kuid see-eest sisaldab kõike, mida ihkasime. Värskest numbrist saate lugeda kõike, mis puutub vihakõne ja sõnavabaduse piiritsooni – alates demagoogia äratundmisest ja seljatamisest lõpetades netikommentaariumidega. Oma arvamuse ütlevad Linnar Viik, Liisa Past, Krister Paris, Kadri Sikk ja Varro Vooglaid. Kaanepildi autor on grafitikunstnik Izak One.

Mis on vihakõne, millal saab sõnavabadus piirid ja keda tegelikult solvata tohib, kirjutab Kari Käsper terminid lahti.

Kuidas tulla toime demagoogiaga? Anna Karolin aitab demagoogia ära tunda ja seljatada, Alari Rammo õpetab sisutut lahmimist vältima.

Avatud Eesti Fondi juht Mall Hellam vaatab uuringu rubriigis lähemalt netikommentaaride lugejaid, kirjutajaid ja mainet.

Mari Öö Sarv uurib, kuidas rääkida teemadel, mis toovad hinnangud ja solvangud. Eestis toovad sildi otsaette juba isiklikud asjad nagu kirikuskäimine või soostereotüüpide eiramine, rääkimata sotsiaalsest karistamisest ja avalikust sõimust, kui keegi julgeb valjult avaldada arvamust vaktsineerimise, homode või pagulaste kohta. Miks me vastandume, kes on normaalsuse mõõdupuu ja kuidas jääda endaks sotsiaalseid suhteid proovile panemata?

Mis tolku on meil Arvamusfestivalist? Maiu Uus ja Katerina Danilova kirjutavad, et ise teete selle endale kasulikuks, korraldajad annavad vaid ruumi. Pikapeale loodetakse festivalil õhutatavalt healt arutelutavalt siiski ka ühiskondlikku vihakõnevaba arvamisruumi.

Noor tegija Kadri Sikk usub, et kui aktiivsed inimesed panna ühte ruumi kokku, küll siis midagi head sünnib, ning et igaüks võib olla sinu sõber.

Anna Lindpere kirjutab välismaa rubriigis sellest, kuidas Norras pärast tapatalguid vihakõne peatama asuti.

Märt Põder ja Tiia Kõnnussaar argumenteerivad Poolt ja vastu rubriigis, kas radikaalsed arvamused ühiskonnas on millekski vajalikud või tuleb neid mingilt maalt piirata.

Kui sõnarokk on ära väsitanud, hakatakse rääkima teiste vahenditega. Hea Kodanik esitleb kolme vahvat alternatiivi lõputule sõnavahule, kuid ärge neisse pidama jääge – piiriks on vaid fantaasia.

Ajakirjas on ka lühike venekeelne kokkuvõte – kui teie venekeelsed sõbrad seda loevad ja asjast huvituvad, aidake neil ka ülejäänust aru saada.

Kogu ajakirja leiad siit, eelmised numbrid siit ja artiklid ükshaaval siit