artikkel

Värske Hea Kodanik vaatab ajalukku ja tulevikku

laine
Foto:
Hea Kodaniku sügisnumber tähistab vabaühenduste liidu ja taasvaba Eesti kodanikuühiskonna 25. sünnipäeva.

HK70 esikaas

Pisut ehk ehmatava kaanepildi tegi Marko Mäetamm, kuid täpselt sellises maailmas me täna elamegi. Kusagil kitsendatakse kodanikuruumi või piiratakse sõnavabadust, kusagil kaasatakse ainult formaalselt või antakse toetust ainult tuttavatele vabaühendustele, kusagil on Trump või küündimatud ametnikud ja kusagil on Brexit või terroristid. Ja ehkki nad kõik on päriselt olemas ja kokku ei ole see kuigi lootustandev pilt, on ometi kusagil sellegipoolest kõik see vabakond, kes teeb ägedaid asju ja ei viitsi selle jama osas isegi õlgu kehitada.

Niisiis, ehmatava kaane all on tegelikult täiesti tegus kodanikuühiskond, kes reageerib ülaltoodud probleemidele või leiutab uusi lahendusi maailma paremaks muutmisel. Vaatame ajakirjas pikemal ajajoonel nii seda, millisest kodanikuühiskonnast 10 või 20 aastat tagasi unistati, aga muidugi kõiki Eesti kodanikuühiskonda puudutanud sündmusi, mis meid tänasesse on toonud. Riinu Lepa ja Margo Loor kirjeldavad ka tuleviku vabakonda ning hulk EMSLi liikmeid ütlevad, millega nad järgmisel veerandsajandil tahavad tegeleda.

Marju Lauristin kirjutab ajakirja avaessees sellest, kuidas riik kodanikele tagasi anda. Erakonnad ja vabakond peaksid tema sõnutsi tegema koostööd selmet üksteist eemalt pahuralt põrnitseda.

Martin A. Noorkõiv annab oma repliigis ehk pisut ootamatu vaatenurga ja kirjutab  kodanikuühiskonna rollist demokraatiaga toime tulemisel. Tema hinnangul on muutused juba toimunud liiga kiiresti ning kui kodanikuühiskond pole piisavalt tugev, et aidata inimestel muutustega kohaneda, on asi hapu.

Maris Jõgeva vaatab tagasi vabaühenduste manifestidele ja sellele, mis neis toodud ettepanekutest päriselt poliitikaks on saanud või vähemalt koalitsioonilepingutesse jõudnud. Oma vabakonna reguleerimise päevi meenutavad endised siseministrid Vallo Reimaa, Siim Kiisler ja Hanno Pevkur.

Mari Öö Sarv teeb kokkuvõtte kogutud ideedest, kuidas me saame kinkida Eestile sünnipäevaks miljon head kodanikku.

Debatis on vastamisi Riigikogu esimees Eiki Nestor ja vabaühenduste liidu juhataja Maris Jõgeva, kes argumenteerivad sel teemal, kas kodanikuühiskonna arendamine on riigi või igaühe enda asi.

Hea Kodaniku väljaandmist toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Värske number veebis lehitsemiseks on siin: