Uudised

“Venemaa häältel” Käsmus kohtuvad Vojnovitš, Nemtsova ja Šulman

laine uudised-laine
15. august 2016

Reedel, 19. augustil kohtuvad Käsmus toimuval aruteluõhtul “Venemaa hääled” kirjanik Vladimir Vojnovitš, politoloog Jekaterina Šulman ja ajakirjanik Žanna Nemtsova. Samas linastub dokfilm mullu mõrvatud Vene opositsioonipoliitikust Boriss Nemtsovist.

“Venemaa hääled” on Avatud Eesti Fondi arutelusari, mis lahkab ühiskondlikku ja poliitilist olukorda Venemaal tuntud Vene mõtlejate, ühiskonnategelaste ja inimõiguslaste käsitluses. Arutelude eesmärk on tutvustada erinevaid vaateid Venemaa tegelikkusele ja luua kõlapinda ka arvamustele, mis Venemaa ametlikes infokanalites kajastamist ei leia. Kord aastas, augusti lõpul peetakse arutelu Käsmu rannakülas, mis on aastakümneid olnud vene intelligentsi üheks meelispaigaks Eestis.

Sel reedel, 19. augustil kell 16 kohtuvad Käsmu rahvamajas (Nooruse tn 4) kirjanik Vladimir Vojnovitš, politoloog Jekaterina Šulman ja ajakirjanik Žanna Nemtsova. Vladimir Voinovitš on vene kirjanik, kes sunniti 1980. aastal Nõukogude Liidust lahkuma, kuid kes naasis 1990ndatel oma kodumaale. Tema sulest on ilmunud teosed „Ivan Tšonkini elu ja ebatavalised seiklused“, „Meie elame siin“, „Tahan olla aus“ ja „Karvamüts“ jpm. Jekaterina Šulman on õppejõud ja poliitanalüütik, kes keskendub õiguslikele protsessidele Venemaal ning parlamentarismile ja otsustusmehhanismidele hübriidrežiimiga riikides. Žanna Nemtsova on eelmisel aastal mõrvatud vene opositsiooniliidri Boriss Nemtsovi tütar, kes töötab praegu Saksamaal Deutsche Welle ajakirjanikuna.

Jutuajamist veavad ajalooline ja pedagoog David Vseviov ning legendaarne muusikakriitik ja ajakirjanik Artemi Troitski, kes pidi Putini režiimi kriitikuna Venemaalt lahkuma ning elab alates 2014. aastast Eestis.

Vestlusõhtul viibib ka noor ja andekas filmirežissöör Zosja Rodkevitš, kelle esimene täispikk dokumentaalfilm „Minu sõber Boriss Nemtsov“ peale arutelu linastub. Oma dokfilmidebüüdiga “Minu sõber Boriss Nemtsov” avab noor režissöör, endine teleajakirjanik Zosja Rodkevitš mõjuka Vene opositsioonipoliitiku hinge, saates teda aastate jooksul kaameraga kõikjal. See on aus jutustus ajaloolise narratiivi põimumisest üksikisiku elulooga. Boriss Nemtsov mõrvati 27. veebruaril 2015.

Osavõtt eelregistreerimise alusel, nime saab kirja panna siin: www.oef.org.ee/registreeru.

Avatud Eesti Fondi sarja “Venemaa hääled” raames on Eestis varem esinenud Ljudmilla Aleksejeva, Valeria Novodvorskaja, Lev Ponomarjov,  Viktor Šenderovitš, Leonid Parfjonov, Lev Rubinstein, Artemi Troitski, Jevgenija Tširikova, Maša Gessen, Dmitri Oreškin jpt.

19. augusti ajakava:

16.00–17.30 arutelu „Venemaa Hääled: Võim ja vaim tänasel Venemaal“
17.30–18.00 kohvipaus
18.00–19.30 filmi „Minu sõber Boriss Nemtsov“ linastus Käsmu rahvamajas.