artikkel

Kvartaliaruanne huvikaitsest 3/2021

laine
4. oktoober 2021
Foto:

Suvi on läbi, valimised ukse ees, aastalõpp kihutab vastu. Enne suurt sügist teeme vahekokkuvõtte, mis kodanikuühiskonna asjade ajamisel käsil, tehtud või plaanis.

Katuseraha hooaeg algas taas koos kollaste lehtede, kõrvitsate ja riigieelarve menetlusega. Mis meilgi taas üle jääb kui igal võimalusel kobiseda ja intervjuusid anda, ERR kajastas teemat juba esmaspäeval ja teisipäeval ning jätkas pühapäevases Nädalas. TI rahvusvahelise ülevaate järgi ei ole ka n-ö ärakeelamine kusagil väga abiks olnud. Mida sina teha saad, on korruptiivset katuseraha mitte vastu võtta. Aitäh. 

Valimistel me Vabaühenduste Liidus tänavu suuremat ise ei korralda, valvurite järele ei tundunud enam nii suurt vajadust kui eelmised 10 aastat. Väitlusselts ja Praxis teevad aga sellist vahvat asja nagu tarkvalija.eu

Läbipaistva huvikaitse hea tava on nüüd valmis ja avalik. Tegime koos Korruptsioonivaba Eestiga, logo või liitumist talle ei tule, lihtsalt katsume kenasti järgida. Eile oli kõigil ametiisikutel kohustus ka esmakordselt avalikustada oma kohtumised lobistidega, mõni teeb seda kvartaalse asemel isegi pidevalt. Jah, ka meie, vabaühendused, oleme lobistid, pole sel sõnal häda midagi. 

Riigikogu kolme komisjoni ühisistung kodanikuühiskonna seisust toimus 28. septembril, järele saab vaadata Youtube’ist või Riigikogu Facebookist. Teemaks oli seekord heategevus, mida avasid Urmo Kübar, Pirkko Valge ja Martin Villig. Aitasime Riigikogu Kantseleil ja Siseministeeriumil korraldada ja jäime ise täitsa rahule. Suure saali arutelu lubatakse jaanuaris. 

Avatud valitsemise partnerluse rahvusvahelises juhtkomitees alustab täna kolmeaastast ametiaega Eesti (valitsuse näol). Riigikantsleil on lausa ambitsioon korraldada siin OGP iga-aastane tippkohtumine. Mäletate küll, see, kus minister Kingo käis Kanadas Alariga kohtumas. Tänavu toimub suurüritus virtuaalselt Koreas. Suvel uuendas Riigikantselei ka praeguse tegevuskavaga edenemise seisu.

Hasartmängumaksu seaduse muutmine jõudis eile Riigikogu menetlusse, millega tehakse teoks ammune plaan siduda kulud (v.a Kulka) lahti laekumistest. Summad jäävad esialgu tänavusele tasemele ega kasva enam koos maksulaekumiste tõusuga, ent ka ei kahane majanduslanguse ajal. Seadusest kaovad ka pahandust tekitanud valdkonnad, mida ikka võib rahastada ja mida mitte. 

Riigilõivude tõstmise seaduseelnõud menetletakse ka, aga väga protestida ei oska, sest määrad on enam-vähem eluaeg samad olnud ja 30€ asutamise või 10€ registriandmete muutmise eest ei ole tegusale kodanikule ehk eriline takistus. 

Strateegilise partnerluse arenguprogramm on ametlikult läbi, aga jätkame ministeeriumide toetamist. Vaata, kuhu on jõudnud omadega HTM (sh suvise seminari salvestus), septembris tutvustas Rakendusliku Antropoloogia Keskus oma natuke mahukama analüüsi tulemusi MeMile, ametnike käsiraamat saab kujunduses viimast lihvi. 

Vabatahtlike kaasajate võrgustiku kutsume jälle kokku 15. oktoobril. Võrgustikuga liitumiseks võta ühendust valdkonna eestvedaja Lauriga, ja anna oma soovist teada. Kui kogu see võrgustiku asi tundub veel kahtlane, aga tahaksid enne rohkem kuulda, siis võid kohtumisele ka kuulajana tulla. Selleks registreeri ennast SIIN

Eelmisi kvartaliaruandeid näed siit