artikkel

Riigikogu kaotas hasartmängumaksu nõukogu

laine
Foto:
17. oktoobril võttis Riigikogu vastu ja päev hiljem kuulutas president välja hasartmängumaksu seaduse muudatused, millega kaob uuest aastast hasartmängumaksu nõukogu. Vastame ära mõned enamlevinud küsimused.
  1. Kas raha võeti nüüd ära? – Ei, raha tuleb ikka sama palju edasi, protsentuaalsed jaotused valdkondade vahel õieti ei muutnud. Summad sõltuvad aga, nagu alati, hasartmängumaksu laekumistest. Lihtsalt suuresti poliitikutest nõukogu ei tee enam 2019. aastast otsuseid.
  2. Oota, kohe on ju aastatoetuste tähtaeg?Jah, 2018 kehtib veel senine seadus ehk 2019 aastatoetused taotletakse ja eraldatakse nõukogu poolt tänavu vana korra järgi. See info oli vale. Nõukogu siiski ei otsusta enam tänavu uusi aastatoetusi, sest tegu on 2019 rahaga. Nii et 15.11 pole taotlusi mõtet esitada.
  3. Mis saab jaanuarist ja väiketoetustest? – Liiga täpselt veel ei tea, ministeeriumid valmistavad oma mõtteid ette. Eelnõu seletuskirja järgi läheb kultuuriministeeriumi raha edasijagamiseks olümpiakomiteele ja rahvakultuuri keskusele; sotsiaalministeerium ning haridus- ja teadusministeerium veel arutavad isekeskis ja huvirühmadega, otsides parimat viisi, kuidas nendegi suur- ja väiketoetusi edasi jagada.
  4. Miks seda kõike vaja oli? – Et vähendada lobitöö ja poliitiliste eelistuste rolli rahastusotsustes, suurendades seega läbipaistvust, toetuse saajatele stabiilsust, ja pikemas perspektiivis vähendada ka dubleerimist eri rahastajate vahel. Loe pikemalt.

Vabaühenduste Liit hoiab toimuval silma peal ja kui on uudiseid, anname jalamaid teada, et uued korrad saaksid võimalikult mõistlikud.

Kümmekond aastat oodatud muudatuste poolt oli 88st kohalolnud saadikust 53 liiget, sh sai valitsuse eelnõu toetust ka reformierakonnast, vabaerakonnast ja aknaalustelt. Vastu oli 25, erapooletuid kolm ja seitse jätsid hääletamata. Igatahes aitäh.

Lisa: alari@heakodanik.ee